Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığının (UDHAM) İkinci Çalışma Ziyareti İspanya’da Başladı - - UDHAM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığının (UDHAM) İkinci Çalışma Ziyareti İspanya’da Başladı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığının yararlanıcısı olduğu, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığının Kurumsal ve İdari Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında düzenlenen “İspanya Çalışma Ziyareti” başladı. Üye Ülkelere Çalışma Ziyaretleri ile bu ülkelerde Ar-Ge Çalışmaları ve Programlarında Teknik ve İdari Yapılanmanın Gözlenmesi kapsamında Hollanda’dan sonra ziyaret edilecek ikinci ülke, ulaştırma alanındaki Ar-Ge konularında bulunan örnek uygulamaları sebebiyle İspanya olarak belirlendi.
Çalışma ziyaretinin ilk günü olan 28 Şubat 2022’de, heyet ilk olarak, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en uzun kıyı şeridine sahip olan İspanya’nın devlet eliyle işlettiği limanlarda hükümet politikalarının uygulanmasını kontrol eden kurum Puertos del Estado yetkilileri ile görüştü. 46 limanın bağlı bulunduğu Puertos del Estado, limanları yük taşımacılığından kıyı güvenliğine, savunma ve arama kurtarmadan yolcu taşımacılığına kadar pek çok alanda son teknoloji sistemlerle kontrol ediyor, raporluyor ve veri depoluyor. Toplantıda, benzer bir sistem kullanan Türkiye’deki uygulama ile İspanya’daki sistem, karşılaşılan sorunlar ve iyileştirme çalışmaları masaya yatırıldı. Türkiye’nin Akdeniz’de en fazla iş yaptıkları üçüncü ülke olduğunu belirterek önemli bir ticari partner olduğunu ifade eden İspanyol yetkililer, ülkelerinde sürdürülebilirlik, verimlilik artışı, karbon ayak izi azaltma, alternatif yakıtlar konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve taraflar bu konularda bilgi alışverişinde bulunmak üzere iletişimde kalmayı kararlaştırdı.
Günün ikinci toplantısında, İspanya’nın ulusal havacılık güvenliği kurumu AESA yetkilileri ile bir araya gelindi, bilgi ve deneyimler paylaşıldı. Sivil havacılık alanında güvenlik, hava trafik kontrol, havaalanı denetimi, risk yönetimi faaliyetleri yürüten ve bu alanlarda eğitimler de veren kurumda aynı zamanda özellikle havaalanlarında çevre için en yararlı ve karbon emisyonunu azaltan inovatif sistemleri kullanmanın yolları olmak üzere Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriliyor.
Ev sahibi kuruluşlarla ziyaret kapsamındaki görüşmeler devam ediyor.

Fotoğraflar