Başkan Selami YAZICI

Selami YAZICI 1978 yılında Gümüşhane'de doğdu.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

2001-2004 yılları arasında Gümüşkale Gıda ve Tekstil Sanayi Ltd. Şti.’ de Üretim Mühendisi, Makine Ekipman Bakım Şefliği görevlerinde bulundu. 

2005-2019 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSBAK A.Ş.’ de Proje Mühendisi, Proje Yöneticisi, Trafik Ölçme ve Bilgilendirme Sistemleri Şefliği ve Elektronik Sistemler Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

2019-2022 yılları arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü Akıllı Ulaşım Sistemleri Daire Başkanlığı görevi yaptı.

Bu görevlerde iken, İstanbul Ulaşım Master Planı, Elektronik Denetleme Sistemleri, İstanbul Trafik Kontrol Merkezi, Ulaşım Yönetim Merkezi, Kent Güvenlik Yönetim Merkezi, EDS Kontrol Merkezi Kurulumu, Toplu Taşıma CCTV, sürücü denetleme sistemleri, filo yönetimi, akıllı ulaşım sistemleri kurulumu vb. projelerinde Ar-Ge, kurulum ve işletme çalışmalarında bulundu.

2020-2023 Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji ve Eylem Planı oluşturulması ve gerçekleşmesi çalışmalarında bulundu. Bu kapsamda Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Mimari projesi, AUS veri Yönetim Merkezi, ABHS Sistemleri, Yenilebilir-Sürdürebilir Akıllı Ulaşım vb. temel başlıklarda birçok projelerin gerçekleşmesinde görev aldı. 

04.02.2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atandığı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları  Merkezi Başkanlığı görevine halen devam ediyor.

Selami Yazıcı, evli ve iki çocuk babasıdır.